Wyszukiwarka pomocy drogowej na Śląsku.

Znajdź fachową firmę ze śląska

Blog — Zimowe kłopoty na drodze wskazówki pomocy drogowej.

02 styczeń 2024r. admin


Zima to okres, który stawia przed kierowcami liczne wyzwania. Śliska i oblodzona nawierzchnia sprawia, że podróżowanie staje się trudniejsze oraz bardziej niebezpieczne. Może również przysporzyć wiele niebezpiecznych sytuacji. W tym artykule blogowym omówimy, jak przygotować się do zimy. Jak bezpiecznie poruszać się po śliskiej drodze oraz jak postępować w przypadku awarii czy kolizji. Warto być przygotowanym na wszelkie niespodzianki, jakie zima może nam zafundować za kierownicą.

Zimowe kłopoty na drodze, Pomoc drogowa, tania auto laweta 24h.

1. Dlaczego zima to wyjątkowy okres dla kierowców

Zima to nie tylko piękne krajobrazy pełne białego śnieżnego puchu. To również czas, gdy kierowcy muszą zmierzyć się z trudnościami związanymi z warunkami atmosferycznymi. Ze wzmożoną aktywnością nagłych zgłoszeń muszą się również zmierzyć firmy świadczące usługi pomocy drogowej. Poniżej przedstawiamy kilka czynników, które sprawiają, że zimowa jazda może być wyjątkowo wymagająca.


2. Przygotowanie samochodu do zimy

2.1. Odpowiednie opony auta

Opony to jedno z najważniejszych elementów bezpieczeństwa na zimowej drodze. Warto zainwestować w opony zimowe, które charakteryzują się specjalną mieszanką gumy, lepszą przyczepnością na mokrej i oblodzonej nawierzchni. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w samochodzie, gdyż niskie ciśnienie może negatywnie wpływać na właściwości jezdne pojazdu.


2.2. Sprawność akumulatora auta

Zimowe temperatury mogą znacznie obciążać akumulator samochodowy. Przed nadejściem zimy sprawdź jego kondycję i poziom naładowania. Jeśli akumulator ma więcej niż trzy lata, rozważ jego wymianę na nowy, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci niesprawnego silnika w mroźny dzień.


2.3. Sprawdzenie układu hamulcowego w samochodzie

Sprawny układ hamulcowy auta to klucz do bezpiecznej jazdy, zwłaszcza na oblodzonej nawierzchni. Przed sezonem zimowym skonsultuj się z mechanikiem, który dokładnie sprawdzi stan klocków hamulcowych, tarcz hamulcowych oraz płynu hamulcowego. Działa on prawidłowo, a wymiana zużytych elementów zapewni skuteczność hamowania. Podczas przygotowywania samochodu do zimy, nie zapominaj także o wymianie płynu chłodzącego na mieszankę, odporną na mrozy, oraz o sprawdzeniu działania systemu ogrzewania i dmuchawy, co zapewni komfort podróży w zimnych dniach. Odpowiednie przygotowanie pojazdu do zimy to inwestycja w bezpieczne i spokojne podróżowanie przez cały sezon zimowy.


Jazda po oblodzonej drodze.

3. Wskazówki bezpiecznej jazdy na oblodzonej drodze

3.1. Bezpieczna prędkość

Jazda z odpowiednią prędkością to klucz do uniknięcia wielu niebezpiecznych sytuacji na oblodzonej drodze. Przekraczanie dozwolonej prędkości może skrócić czas reakcji i zwiększyć ryzyko utraty kontroli nad pojazdem. Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych i utrzymania nawierzchni.


3.2. Bezpieczna odległość

Zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami to kluczowe, zwłaszcza na śliskiej nawierzchni. Staraj się utrzymywać przynajmniej dwie długości samochodu odległości między tobą a pojazdem przed tobą. To daje wystarczająco dużo miejsca na reakcję w razie nagłego zatrzymania.


3.3. Ostrożne skręcanie i hamowanie

Unikaj gwałtownych manewrów, takich jak gwałtowne skręty czy nagłe hamowanie. Zastosuj delikatne naciskanie na pedały gazu i hamulca, aby uniknąć utraty przyczepności. Pamiętaj, że skręcanie na oblodzonej nawierzchni może wymagać więcej czasu, więc zaczynaj skręcać wcześniej niż zazwyczaj.4. Co robić w razie kolizji lub awarii i czy wezwać pomoc drogową?

4.1. Kontakt z pomocą drogową

W przypadku kolizji lub awarii, szybki kontakt z profesjonalną pomocą drogową świadczącą usługi lawetą jest kluczowy. Zawsze miej przy sobie numer do lokalnej służby assistance lub firmy świadczącej usługi lawetą. W razie wypadku pamiętaj, aby bezpiecznie opuścić pojazd i ustawić trójkąt ostrzegawczy, jeśli to możliwe.


4.2. Bezpieczne opuszczenie samochodu

Jeśli twój pojazd nie jest w stanie poruszać się po kolizji lub awarii, opuść go ostrożnie i ustaw się z dala od drogi. Zimowe warunki pogodowe mogą sprawić, że inne pojazdy będą miały trudności z utrzymaniem kontroli, dlatego bezpieczeństwo osobiste jest priorytetem.


4.3. Oznaczenie miejsca wypadku

Jeśli to możliwe, oznacz miejsce wypadku lub awarii, np. poprzez postawienie trójkąta ostrzegawczego. To pomoże innym kierowcom zauważyć sytuację i odpowiednio dostosować prędkość.

Pomoc drogowa i laweta w zimie — kluczowe kwestie.

5. Pomoc drogowa i laweta w zimie — kluczowe kwestie

5.1. Wybór profesjonalnej firmy pomocy drogowej

Podczas zimy, profesjonalna firma usługowa może być niezastąpiona. Przed podróżą sprawdź dostępność usługi firmy pomocy drogowej w okolicy i miej ich numer telefonu zawsze pod ręką. Sprawdź również dostępność lawet. Profesjonalne firmy posiadające doświadczenie w obszarze zimowych warunków będą w stanie szybko i skutecznie pomóc.


5.2. Podstawowe wyposażenie w samochodzie

Zanim wyruszysz w zimową podróż, upewnij się, że w bagażniku masz niezbędne wyposażenie awaryjne. Worek piasku, łopata, łańcuchy na koła, czy nawet termos z gorącym napojem mogą okazać się nieocenione w sytuacji nagłej potrzeby.


5.3. Znaczenie cierpliwości

W trudnych warunkach zimowych, cierpliwość staje się cennym atutem. Jeśli utkniesz w korku lub będziesz musiał poczekać na usługi pomocy drogowej, zachowaj spokój. Odpowiednie planowanie podróży i cierpliwość w trudnych sytuacjach mogą znacznie ułatwić przeżycie zimowej jazdy. W kolejnych częściach artykułu skoncentrujemy się na nagłych warunkach pogodowych, bezpieczeństwie pasażerów oraz najczęstszych problemach, z jakimi kierowcy mogą spotkać się zimą.6. Nagłe warunki pogodowe — Jak radzić sobie na drodze?

Mgiełka, Śnieg, Deszcz

6.1. Mgiełka może znacznie ograniczyć widoczność na drodze, co może doprowadzić do kolizji czy nawet wypadku. W takich warunkach:

 • Zmniejsz prędkość. Mniejsza prędkość pozwala na lepszą reakcję na ewentualne niebezpieczeństwa i uniknięcie ewentualnego wypadku.
 • Włącz światła mijania. Zapewnij odpowiednie oświetlenie swojego pojazdu, aby być lepiej widocznym dla innych kierowców.
 • Używaj świateł przeciwmgielnych. Jeśli samochód jest wyposażony w światła przeciwmgielne, korzystaj z nich zgodnie z przepisami.

6.2. Opady śniegu mogą sprawić, że nawierzchnia drogi stanie się śliska i niebezpieczna. W przypadku jazdy w takiej sytuacji skorzystaj z kilku porad:

 • Używaj łańcuchów na opony. W głębokim śniegu łańcuchy mogą pomóc poprawić przyczepność.
 • Zachowaj większą odległość. W zimowych warunkach zwiększ odstęp między pojazdami, aby dać sobie więcej czasu na reakcję.
 • Unikaj gwałtownego przyspieszania i hamowania samochodem. Działa to prewencyjnie przeciwko utracie kontroli nad naszym pojazdem.

6.3. Deszcz sprawia, że droga staje się śliska, a widoczność może być ograniczona. W takiej sytuacji:

 • Zmniejsz prędkość. Deszcz może powodować aquaplaning, więc bezpieczna prędkość to klucz.
 • Sprawdź stan opon. Upewnij się, że opony są w dobrym stanie, aby zapewnić lepszą przyczepność do mokrej nawierzchni.
 • Utrzymuj odstęp od pojazdów. Unikaj jazdy zbyt blisko innych pojazdów, aby mieć więcej czasu na reakcję.

Jak radzić sobie z głębokim śniegiem, aby uniknąć wzywania pomocy drogowej i lawety?

Głęboki śnieg może znacznie utrudnić jazdę, ale istnieją sposoby radzenia sobie w takich warunkach:

 • Używaj łańcuchów na opony. To przydatne wyposażenie, szczególnie w głębokim śniegu.
 • Unikaj nagłych ruchów kierownicą. Delikatne i płynne manewry naszym autem pomagają uniknąć utraty przyczepności.
 • Jeśli utkniesz, nie forsuj pojazdu. Próby forsowania pojazdu mogą spowodować głębsze zakopanie w śniegu. Spróbuj delikatnie manewrować pojazdem, aby się wydostać lub wezwij lawetę.

Pamiętaj, że kluczem do bezpiecznej jazdy w nagłych warunkach pogodowych jest ostrożność, przewidywanie ruchu drogowego oraz dostosowanie prędkości do panujących warunków.

Bezpieczeństwo pasażerów — Co każdy kierowca powinien wiedzieć?

7. Bezpieczeństwo pasażerów — Co każdy kierowca powinien wiedzieć?

Dobre przygotowanie pasażerów

Bezpieczeństwo na drodze dotyczy nie tylko kierowcy, ale także pasażerów. Oto kilka istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa naszych pasażerów:

7.1. Edukacja pasażerów:

 • Przygotuj pasażerów przed podróżą. Wyjaśnij im, jakie mogą wystąpić trudności na drodze zimą i przypomnij o konieczności zapięcia pasów bezpieczeństwa.
 • Zapewnij odpowiednią odzież. Zalecaj ciepłe ubrania i obuwie odpowiadające warunkom zimowych, zwłaszcza jeśli podróżują z dziećmi.

7.2. Wskazówki dla naszych dzieci:

 • Umieść dzieci w odpowiednich fotelikach. Zawsze stosuj się do przepisów dotyczących przewożenia dzieci, korzystając z fotelików dostosowanych do wieku i wagi.
 • Przygotuj rozrywkę. Dłuższa podróż może być bardziej komfortowa dla dzieci, jeśli mają dostęp do rozrywki, takiej jak książki, gry planszowe czy gadżety.

7.3. Ogrzewanie i zabezpieczenia przeciwwłamaniowe:

 • Upewnij się, że system ogrzewania działa sprawnie. Przed podróżą sprawdź, czy system ogrzewania w samochodzie jest w pełni funkcjonalny, aby zapewnić komfort pasażerom.
 • Zabierz ze sobą dodatkowe koce. W razie awarii grzewczej w samochodzie dodatkowe koce mogą być ratunkiem dla komfortu pasażerów w zimie.

7.4. Zabezpieczenia przeciwwłamaniowe:

 • Zamykaj drzwi. Upewnij się, że wszystkie drzwi są zamknięte przed rozpoczęciem podróży, a okna pozostają zamknięte podczas jazdy.
 • Zabezpiecz wartościowe przedmioty. Przed opuszczeniem pojazdu, upewnij się, że wartościowe przedmioty są ukryte lub zabezpieczone, aby uniknąć kradzieży.

Podczas zimowej podróży bezpieczeństwo pasażerów jest równie ważne co bezpieczeństwo kierowcy. Dobre przygotowanie i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa mogą sprawić, że podróż będzie bardziej komfortowa i pozbawiona niepotrzebnych sytuacji.


8. Najczęstsze problemy w zimie i jak ich unikać bez zamawiania usług pomocy drogowej?

Problemy z zamrożonymi drzwiami i zamkami

8.1. Zimowe warunki mogą prowadzić do uciążliwego problemu z zamrożonymi drzwiami i zamkami. Aby unikać tych kłopotów:

 • Używaj specjalnych sprayów. Dostępne na rynku środki do odmrażania zamków są skutecznym rozwiązaniem, gdy klucz nie chce się obracać.
 • Regularnie smaruj zamki. Stosuj się do zaleceń producenta pojazdu i systematycznie smaruj zamki, aby zapobiec zamarzaniu. Odpowiednie smarowanie sprawi, że klucze będą obracać się płynnie, nawet w najzimniejsze dni.

8.2. Sprawność wycieraczek i oświetlenia

Podczas zimy ważne jest zadbanie o sprawność wycieraczek i oświetlenia, co przyczyni się do ogólnej bezpieczeństwa jazdy:

 • Używaj płynu do spryskiwaczy zimą. Specjalne płyny zimowe do spryskiwaczy zapobiegają zamarzaniu płynu, co utrzymuje sprawność wycieraczek. Przemywaj również dysze spryskiwaczy, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia.
 • Sprawdzaj działanie wszystkich świateł. Regularnie kontroluj, czy wszystkie światła w pojeździe działają poprawnie, w tym przednie, tylne, hamulcowe i awaryjne. Dbaj o czystość lamp, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych, aby zapewnić optymalną widoczność i bycie widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego.

Zadbane zamki i sprawne wycieraczki oraz oświetlenie to kluczowe elementy bezpiecznej jazdy zimą. Regularne utrzymanie tych elementów pozwoli uniknąć potencjalnych problemów i zwiększy komfort podróży w trudnych warunkach atmosferycznych.

Wskazówki techniczne dla kierowców — Zakładanie łańcuchów na opony.

9. Wskazówki techniczne dla kierowców

Jak odpowiednio używać łańcuchów na opony

9.1. Używanie łańcuchów na opony jest kluczowe podczas jazdy w trudnych warunkach zimowych. Oto kilka wskazówek, jak właściwie z nich korzystać

 • Sprawdź przepisy lokalne. Przede wszystkim, sprawdź, czy używanie łańcuchów jest dozwolone na danym odcinku drogi. Niektóre regiony mają określone przepisy regulujące stosowanie łańcuchów.
 • Montuj łańcuchy na napędowe koła. Jeśli pojazd ma napęd na jedną oś, łańcuchy powinny być montowane na opony napędowe.
 • Umiejętne montowanie i demontowanie. Zanim wyjedziesz w warunki wymagające łańcuchów, naucz się ich montowania i demontowania. W sytuacji awaryjnej umiejętność szybkiego użycia łańcuchów może być kluczowa.
 • Utrzymuj niewielką prędkość. Podczas jazdy z założonymi łańcuchami, utrzymuj niższą prędkość, aby uniknąć nadmiernego zużycia i zwiększyć bezpieczeństwo na śliskiej nawierzchni.

9.2. Jak radzić sobie z problemami związanymi z akumulatorem

Zimowe temperatury mogą stanowić wyzwanie dla akumulatora pojazdu. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z problemami związanymi z akumulatorem:

 • Regularne sprawdzanie stanu akumulatora. Przed nadejściem zimy sprawdź stan naładowania akumulatora i jego ogólny stan techniczny. Starzejące się akumulatory są bardziej podatne na problemy w zimie.
 • Używaj ładowarki akumulatorowej. W miarę możliwości podłącz akumulator do ładowarki w miejscu, gdzie samochód jest parkowany na dłuższy czas. To pozwoli utrzymać jego naładowanie i gotowość do pracy.
 • Zastosuj izolację termiczną. W ekstremalnie niskich temperaturach, zwłaszcza gdy pojazd jest pozostawiony na zewnątrz, użyj izolacji termicznej, np. koców, aby ograniczyć oddawanie zimna na akumulator.

Zastosowanie tych wskazówek pomoże utrzymać sprawność akumulatora i skuteczność łańcuchów na opony, co z kolei wpłynie na bezpieczeństwo i komfort jazdy w zimowych warunkach drogowych. Może również przyczynić się do uniknięcia wzywania kosztownej lawety.


10. Edukacja kierowców — Klucz do bezpiecznej zimowej jazdy

Szkolenia na temat bezpieczeństwa zimowego

10.1. Edukacja kierowców w zakresie bezpieczeństwa zimowego ma kluczowe znaczenie dla skutecznej radzenia sobie z trudnymi warunkami na drodze. Oto kilka aspektów, które warto uwzględnić:

 • Udział w szkoleniach zimowych. Kierowcy mogą skorzystać z kursów specjalnie przeznaczonych na naukę bezpiecznej jazdy w warunkach zimowych. Szkolenia te obejmują praktyczne umiejętności radzenia sobie z oblodzeniem, śniegiem i innymi trudnościami związanymi z zimą.
 • Doskonalenie umiejętności kontroli pojazdu. Specjalne ćwiczenia praktyczne pomagają kierowcom lepiej zrozumieć, jak utrzymać kontrolę nad pojazdem w trudnych warunkach atmosferycznych.

10.2. Rola informacji drogowej i prognoz pogody:

 • Regularne śledzenie prognoz pogody. Kierowcy powinni być świadomi prognoz pogody na trasie, zwłaszcza podczas podróży w okresie zimowym. Nawiasem mówiąc, rozwinięcie nawigacji samochodowej, które zawiera informacje o warunkach drogowych, może być bardzo przydatne.
 • Monitorowanie informacji drogowej. Korzystanie z dostępnych informacji drogowych pozwala na dostosowanie trasy podróży w zależności od warunków na drodze. Aktualne informacje mogą pomóc uniknąć utrudnień i niebezpiecznych odcinków.

Włączając edukację kierowców na temat bezpieczeństwa zimowego oraz świadomość korzyści płynących z monitorowania prognoz pogody i informacji drogowej, możemy znacznie zwiększyć poziom bezpieczeństwa na naszych zimowych drogach. Edukowani i świadomi kierowcy mają większe szanse uniknięcia niebezpieczeństw i bardziej efektywnego radzenia sobie z trudnymi warunkami drogowymi. Wiedza ta pozwala również odetchnąć naszym portfelom.


11. Podsumowanie

Bezpieczna zimowa jazda lub transport drogowy wymaga świadomości i odpowiednich przygotowań.

Kluczowe aspekty to:

 • Przygotowanie pojazdu. Odpowiednie opony, sprawny akumulator i układ hamulcowy są kluczowe dla bezpiecznej jazdy zimą.
 • Reakcja na awarie. W razie kolizji lub awarii ważne jest szybkie skontaktowanie się z pomocą drogową oraz bezpieczne opuszczenie pojazdu.
 • Radzenie sobie z pogodą. Dostosowanie prędkości do warunków, stosowanie łańcuchów na opony i świadomość nagłych zmian atmosferycznych są kluczowe dla bezpieczeństwa.
 • Bezpieczeństwo pasażerów. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu pasażerów, zwłaszcza dzieci, i utrzymaniu komfortu podczas podróży.
 • Unikanie problemów technicznych. Regularna konserwacja zamków, sprawność wycieraczek i działające oświetlenie to podstawowe elementy utrzymania pojazdu w dobrej kondycji.
 • Wskazówki techniczne dla kierowców. Poprawne stosowanie łańcuchów na opony i umiejętne radzenie sobie z problemami akumulatora są kluczowe dla sprawności pojazdu.
 • Edukacja kierowców. Udział w szkoleniach zimowych, doskonalenie umiejętności kontroli pojazdu, oraz świadomość prognoz pogody i informacji drogowej są istotne dla skutecznej i bezpiecznej jazdy zimą.

Pamiętaj, że regularna kontrola warunków pogodowych i dostosowywanie się do nich są kluczowe. Bezpiecznej podróży życzy SlaskaLaweta.pl!

98%
Klientów nas poleca!
Mapa pomocy drogowej w województwie Śląskim.

Oferujemy usługi na obszarze Śląska przez 24h / 7

Bezpieczne dotarcie do celu z naszą pomocą! Auto pomoc drogowa na Śląsku!

  FACHOWĄ POMOC
  W NISKICH CENACH!

  DARMOWE HOLOWANIE
  Z OC SPRAWCY!

  MAXYMALNIE SZYBKI
  DOJAZD DO KLIENTA!