Wyszukiwarka pomocy drogowej na Śląsku.

Znajdź fachową firmę ze śląska

Najczęstsze przyczyny awarii na drogach w Chorzowie i jak im zapobiegać?

05 lipiec 2024r. admin


Awaria samochodu może spotkać każdego kierowcę, niezależnie od doświadczenia za kierownicą czy stanu technicznego pojazdu. Zrozumienie najczęstszych przyczyn awarii i wdrożenie odpowiednich środków zapobiegawczych może znacząco zmniejszyć ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek na drodze. W tym artykule omówimy najczęstsze przyczyny awarii na drogach w Chorzowie oraz sposoby, jak im zapobiegać.

Awaria samochodu na ulicy w Chorzowie.

Problemy z akumulatorem

Przyczyny

Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi spotykają się kierowcy, jest awaria akumulatora. Może to wynikać z kilku powodów, takich jak zużycie baterii, problemy z alternatorem lub po prostu pozostawienie włączonych świateł na dłuższy czas. W zimie akumulatory są szczególnie narażone na uszkodzenia z powodu niskich temperatur, które obniżają ich efektywność.

Zapobieganie

 • Regularna kontrola stanu akumulatora: Sprawdzaj poziom naładowania i ewentualne uszkodzenia przynajmniej raz na pół roku.
 • Unikanie krótkich tras: Częste, krótkie trasy mogą nie pozwalać akumulatorowi na pełne naładowanie.
  Wyłączanie urządzeń elektrycznych: Przed wyjściem z samochodu upewnij się, że wszystkie urządzenia elektryczne są wyłączone.
 • Używanie prostowników: W zimie warto zainwestować w prostownik, który pozwoli naładować akumulator, gdy jest to konieczne.

Przegrzewanie silnika

Przyczyny

Przegrzewanie silnika to kolejna powszechna przyczyna awarii, zwłaszcza podczas letnich upałów lub długich podróży. Może to być spowodowane niskim poziomem płynu chłodniczego, awarią termostatu lub uszkodzoną pompą wodną. Długotrwałe zaniedbanie tych elementów może prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika.

Zapobieganie

 • Regularne sprawdzanie poziomu płynów: Upewnij się, że poziom płynu chłodniczego jest odpowiedni.
 • Kontrola układu chłodzenia: Regularnie sprawdzaj stan termostatu, pompy wodnej i chłodnicy.
 • Monitorowanie temperatury silnika: Zwracaj uwagę na wskaźnik temperatury podczas jazdy i reaguj na wszelkie nieprawidłowości.
 • Czyszczenie chłodnicy: Upewnij się, że chłodnica jest wolna od zanieczyszczeń, które mogą zmniejszać jej efektywność.

Problemy z układem paliwowym

Przyczyny

Uszkodzenie układu paliwowego może skutkować wyłączeniem silnika lub problemami z jego rozruchem. Najczęstsze problemy to zanieczyszczenia w paliwie, awarie pompy paliwowej lub zatkane filtry paliwowe. Problemy te są często trudne do zdiagnozowania bez specjalistycznego sprzętu.

Zapobieganie

 • Regularna wymiana filtrów: Filtry paliwowe powinny być wymieniane zgodnie z zaleceniami producenta.
  Korzystanie z wysokiej jakości paliwa: Tankowanie paliwa na sprawdzonych stacjach paliwowych zmniejsza ryzyko zanieczyszczeń.
 • Kontrola stanu pompy paliwowej: Regularne przeglądy mogą pomóc wykryć wczesne oznaki problemów z pompą paliwową.
 • Czystość zbiornika paliwa: Unikaj jazdy na rezerwie, co może prowadzić do zassania zanieczyszczeń z dna zbiornika.

Problemy z oponami

Przyczyny

Opony są jedynym punktem kontaktu samochodu z drogą, więc ich stan ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Problemy mogą wynikać z zużycia bieżnika, niewłaściwego ciśnienia lub uszkodzeń mechanicznych. Nieodpowiedni stan opon może prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych.

Zapobieganie

 • Regularne sprawdzanie ciśnienia: Utrzymuj ciśnienie w oponach na poziomie zalecanym przez producenta.
 • Kontrola bieżnika: Sprawdzaj głębokość bieżnika i wymieniaj opony, gdy są zużyte.
 • Unikanie jazdy po uszkodzonej nawierzchni: Staraj się omijać dziury i inne przeszkody, które mogą uszkodzić opony.
 • Sezonowa wymiana opon: Używaj opon zimowych w zimie i letnich w ciepłych miesiącach.

Problemy z układem hamulcowym

Przyczyny

Awaria układu hamulcowego to jedna z najpoważniejszych usterek, która może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Problemy mogą wynikać z zużycia klocków hamulcowych, nieszczelności w układzie hamulcowym lub awarii tarcz hamulcowych. Nawet drobne problemy z hamulcami mogą znacznie zwiększyć ryzyko wypadku.

Zapobieganie

 • Regularna kontrola stanu hamulców: Sprawdzaj stan klocków, tarcz i poziom płynu hamulcowego.
 • Unikanie gwałtownych hamowań: Staraj się hamować płynnie i unikać nagłych, gwałtownych manewrów.
 • Regularne przeglądy techniczne: Przeprowadzaj regularne przeglądy techniczne, aby wykryć ewentualne problemy z układem hamulcowym na wczesnym etapie.
 • Monitorowanie objawów zużycia: Zwracaj uwagę na wszelkie nienaturalne dźwięki, wibracje czy zwiększony opór pedału hamulca.

Podsumowanie

Zapobieganie awariom samochodowym wymaga regularnej konserwacji i uwagi na stan techniczny pojazdu. Zrozumienie najczęstszych przyczyn awarii, takich jak problemy z akumulatorem, przegrzewanie silnika, problemy z układem paliwowym, oponami i układem hamulcowym, może pomóc kierowcom w Chorzowie uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na drodze. Regularne przeglądy, konserwacja i odpowiednie nawyki podczas jazdy to klucz do bezpiecznej i bezproblemowej jazdy. Utrzymanie samochodu w dobrym stanie technicznym nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale także przedłuża żywotność pojazdu, co w dłuższej perspektywie oszczędza czas i pieniądze.

98%
Klientów nas poleca!
Mapa pomocy drogowej w województwie Śląskim.

Oferujemy usługi na obszarze Śląska przez 24h / 7

Bezpieczne dotarcie do celu z naszą pomocą! Auto pomoc drogowa na Śląsku!

  FACHOWĄ POMOC
  W NISKICH CENACH!

  DARMOWE HOLOWANIE
  Z OC SPRAWCY!

  MAXYMALNIE SZYBKI
  DOJAZD DO KLIENTA!